18. november oli taas Euroopas Antibiootikumipäev

Eelmisel nädalal (12.–18. november) tähistati ülemaailmset antibiootikuminädalat, et juhtida tähelepanu antibiootikumide teadlikumale kasutamisele ning sellega kaasnevale vastutustundliku antibiootikumide tarvitamisele. Kampaanianädala eesmärk oli taas jagada infot antibiootikumresistentsuse ohust rahvatervisele antibiootikumide efektiivse kasutamise kohta.
Jätkuvalt on tõsiseks ohuks nii inimesel kui loomale antibiootikumide liigse või vale kasutamise tõttu leviv mikroobide antibiootikumiresistentsus (AMR). Sel on mõju kõikidele inimestele erinevates asukohtades, kuid kellest kõige enam kannatavad alla aastavanused lapsed ja üle 65-aastased eakam vanuserühm. 1


Eelmisel nädala kogunesid taas Euroopa Liidu Farmaatsia Grupi (PGEU) liikmesriikide esindajad, et arutleda, kuidas vähendada antibiootikumresistentsust Euroopas. PGEU on teinud Euroopa Institutsioonidele, liikmesriikidele ja laiemale publikule avalduse, kuidas saaksid apteekrid potentsiaalselt panustada AMR-i vastases võituses. Nende ettepanekud on järgmised: julgustada valitsusi aktiivsemalt kaasama apteekreid AMR-i vastases võitluses, jälgides AMR-i tegevuskava, mille viimase versiooni andis välja Euroopa Komisjon 2017. aastal; AMR-i vastase tegevuse koordineerijad ja tervishoiuasutused peaksid paremini kaasama apteekreid resistentsuse vältimise protsessis; julgustada ja arendada tuleks tervishoiutöötajate, apteekrite, seadusandliku võimu, valdkonna ettevõtete, patsientide ja avalikkuse omavahelist suhtlust seoses vaktsineerimisega, antibiootikumide väljastamise, jagatud patsiendiinfoga. Ka tuleks pakkuda veebipõhiselt levivate antibiootikumide kasutamisega kaasnevate ohtude osas laialdasemat teadlikkust inimestele , suurendades veebipõhiste eriala puudutavate logode, loosungite ning initsiaalide levikut.

2

 


Lähemalt saab lugeda PGEU kodulehelt aadressil https://www.pgeu.eu/en/policy/6:antibiotic-resistance.html

1 Cassini, A., Högberg, L. D., Plachouras, D., Quattrocci, A., Hoxha, A., Simonsen, G. S., Colomb, M. Kretzchmar, M. E, Devleesschauwer, B., Cecchini, M., Ovakrim, D. A., Oliveira, T. C., Strvelens, M. J.., Svetens, C., Monnet, D. L. (2018). Attributable deaths and disability-adjusted life-years caused by infections with antibiotic-resistant bacteria in the EU andthe European Economic Area in 2015: a population-levelmodelling analysis. Lancet (18), pp. 1-11.
2 https://www.pgeu.eu/en/policy/6.html
Uus võimalus - vaktsineeri gripi vastu apteegis!

Alates 10. oktoobrist avaneb võimalus vaktsineerida üle Eesti asuvates 15. apteegis, kuhu kuuluvad Benu, Apotheka, Südameapteegi või Euroapteegi apteegid.

Eestis suri eelmisel gripihooajal gripiviirusesse ligi sada inimest, haiglaravi vajas mitu tuhat. 1

Gripiviirusesse haigestumine on paraku Eesti elanike hulgas kurvalt kasvav trend, mille pidurdamiseks tuleb ette võtta senisest kaalukamaid samme. Üks võimalus raskete haigusjuhtude ennetamiseks on vaktsineerimine. Seetõttu käivitab Eesti Apteekide Ühendus 10. oktoobril kuuajalise pilootprojekti “Gripiviiruse vastu vaktsineerimine apteegis 2018/2019 hooajal”. 1

Tegelikkuses ei ole aga sellise projektiga alustamises midagi uut, sest Euroopas on apteekides vaktsineerimine vägagi levinud praktika - juba täna vaktsineeritakse apteekides 12. Euroopa riigis. Kuigi paljudes riikides vaktsineerivad apteekrid ise, siis Eestis viivad vaktsineerimistoimingut läbi tervishoiuteenuse osutajate juures töötavad vastavasisulist väljaõpet läbinud tervishoiutöötajad. 1

Vaktsineerimist teostatakse käesoleva projekti raames suuremates linnades üle Eestis, nagu Tallinn, Tartu, Jõhvi ja Kuressaare. Kokku osaleb 10.oktoobrist 10. novembrini kestvas pilootprojektis 15 apteeki üle Eesti. Need apteegid on: Tallinna Linnaapteek Solarises, Apotheka Viru Keskuse apteek, Rocca al Mare Keskuse apteek, Netiapteek Järve Keskuse apteek, Läänemere Selveri apteek, Tasku apteek, Lõunakeskuse Rimi apteek, Jõhvi apteek, Lasnamäe Tervisemaja apteek, Pelguranna apteek, Koduapteek, Saare Selveri Südameapteek, Ülemiste Südameapteek, Lasnamäe Centrumi Südameapteek, Magistrali Südameapteek.

Lähima apteegi leidmiseks saab uurida www.vaktsineeriapteegis.ee või vajutades siia.

Kodulehelt www.vaktsineeriapteegis.ee saab lugeda veel lähemalt, mis on gripp, kuidas toimub vaktsineerimine, millised vaktsiinid on kasutusel jpm.

1   www.vaktsineeriapteegis.ee

Euroopa Liidu Farmaatsia Grupp valis 2019. aastaks presidendi

20. juunil 2018 a. valisid Euroopa Liidu Farmaatsia Grupi (PGEU) liikmesriikide esindajad 2019. aasta perioodi PGEU presidendiks Michal Byliniaki. Michal Byliniak on lõpetanud Varssavis farmaatsia instituudis farmatseudi eriala. Käesolevalt on ta asepresident Poola Farmaatsia Kojas ja omab 15-aastast kogemust farmaatsia tööstuses. Lisaks on tema tugevuseks meditsiiniliste toodete ja kliiniliste uuringute juhtimisalane kogemus, mida ta on kogunud töötades nii apteekides apteekrina, hulgimüüjana, ravimtööstuses kui ka konsultantina. Ka on ta arvukate farmaatsiaalaste uuringute autor.

Michal Byliniak rõhutas nõusoleku kõnes järgmist: "Kuna 2019. aastal tähistab PGEU oma 60. tähtpäeva, siis on aeg tunnustada farmaatsia eriala arengut ja saavutusi viimase kuue kümnendi jooksul. Aeg on vaadata tulevikku, kuidas farmaatsia eriala saaks veelgi enam tugevdada ja toetada Euroopa tervishoiusüsteemi Et tähistada saavutatud verstaposti Euroopa farmaatsias, siis anname 2019. aasta alguses välja tegevusplaani
"PGEU Farmaatsia Visioon 2030", et kirjeldada erialast edasiliikumist aastaks 2030 ja veelgi enam".

PGEU 2019. aasta asepresidendiks valiti Thanasis Papathanassis, Üle-Kreekaline Farmaatsia Assotsiatsioon.

PGEU presidenti ja asepresidenti valitakse kord aastas ühe-aastaseks perioodiks. 2018. aastal on PGEU president Jesús Aguilar Santamaría (Hispaania) ja asepresident Kristiina Sepp (Eesti).

Ametlikku teadaannet saab lugeda PGEU kodulehelt: https://pgeu.eu/en/press/261:pgeu-elects-michal-byliniak-as-pgeu-president-for-2019.html


Eesti Apteekide Ühenduse (EAÜ) juhatuse liikmeks asub alates märtsist Timo Danilov

Timo Danilov
lõpetas 2015. aastal Tartu Ülikooli proviisoriõppe. Ta on töötanud neli aastat ravimite hulgi- ja jaemüügiettevõttes AS Magnum, kus ta ka jätkab kvaliteedidirektori kohuse täitmist.„Apteegisektori üks suurimaid probleeme on hetkel minu hinnangul ebakindlus tuleviku ees, see väljendub ennekõike riigi poolt kavandatavas apteegireformis. Minu töö prioriteet saab olema riigiga koostöö ja jätkusuutlike lahenduste saavutamine,“ sõnas Danilov. EAÜ senine juhatuse liige Tanel Terase lahkub ametist seoses uute väljakutsetega. „Tema tehtud töö on väga kiiduväärt, püüan omalt poolt olla sama pühendunud ja järjekindel,“ lisas Danilov.

Eesti Apteekide Ühendus